Sigara, KOAH ihtimalini 15 kat artırıyor

Sigara, KOAH ihtimalini 15 kat artırıyor

Sigaranın sağlığımız üzerindeki olumsuz etkileri herkes tarafından bilinen bir gerçek. Sigaranın içerisinde bulunan birçok zararlı kimyasal madde nefes ile beraber akciğerlere çekildiğinde, akciğerlerin her türlü zararla karşılaşacağından birçok rahatsızlığın oluşabildiği görülmektedir.


Tüm bu olumsuzluklara rağmen sigara içmeyi vazgeçilmez bir alışkanlık haline getirenler, duyduklarını dinlememeyi tercih ederler. Sigarayı bırakmak için, sigaranın en önemli zararlarını bir kez daha hatırlatmakta fayda olduğunu düşünüyorum… Sigaranın neden olduğu hastalıkların başında akciğer kanseri, kardiyovasküler hastalık ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı yani KOAH gösterilmektedir.
Sigara içmek aynı zamanda birçok kanser türüne, bronşit ve amfizem gibi rahatsızlıklara, kemik erimesine, gebelikte sorunlar yaşanmasına, diş eti hastalıklarına, beyinde felç riskine, cilt bozukluklarına, mide ülserine davetiye çıkarmaktadır ve bu liste daha da uzayabilir. Ayrıca sigara içenlerde akciğer kanseri 15, gırtlak kanseri 16, ağız kanserleri 10 kat artış gösteriyor.
Sabah

Admin 17 Agustos 2018

ŞU AN CANLI

HAVA DURUMU


ANTALYA