Karpuzun faydaları

Karpuzun faydaları

Bilim insanları, herhangi bir meyve ya da sebzeden çok daha fazla likopen içeren karpuzun, kanser ve şeker hastalığı riskini düşürdüğünü açıkladı.


Karpuzun bilinmedik yönlerinden biriyse eklemleri çok iyi bir şekilde koruması olarak belirtiliyor. İçinde doğal bir pigment olan beta-kriptoksantin bulunduran karpuz, bu sayede eklemleri koruyarak ilerleyen yaşlarda eklem iltihabına yakalanmanın önüne geçmeye yardımcı oluyor. Karpuz bir göz dostu olarak da biliniyor.
İnsanın günlük A vitamini ihtiyacının yüzde 30'undan fazlasına sahip olan karpuz, böylelikle göz sağlığı için de faydalı olan bir besin olarak gösteriliyor. Karpuzun en bilinen yönüyse yüzde 92 su içeriği sayesinde insanların su ihtiyacını karşılayabiliyor olması. Bir diğer özelliğiyse içerdiği A, B6 ve C vitaminleri nedeniyle cildi yumuşak ve pürüzsüz hale getiren kimyasalları barındırması olarak belirtiliyor. Karpuzun sindirim problemleri yaşayanlarda olumlu sonuçlar verdiği de doktorların eklediği bilgiler arasında yer alıyor.
Sabah

Admin 15 Agustos 2018

ŞU AN CANLI

HAVA DURUMU


ANTALYA