Biyokaçakçılıkla mücadele etkin şekilde sürdürülüyor

Biyokaçakçılıkla mücadele etkin şekilde sürdürülüyor

Turist olarak geldikleri Türkiye’de bitki ve hayvan çalmaya kalkışanlara göz açtırılmadı. Son 11 yılda 68 biyokaçakçılık vakasında 3 milyon 700 bin TL para cezası kesildi.


Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü, son 11 yılda bitki ve hayvan kaçırmaya çalışan 129 kişiye 3 milyon 700 bin lira cezai yaptırım uyguladı. Bu cezaların yaklaşık 600 bin lirası ise 2015 içerisinde biyokaçakçılık yaparken yakalanan 15 kişiye verildi. 2018’de ise biyokaçakçılık vakasının yaşanmadığı öğrenildi.
‘Jandarmaya ihbarda bulunun’
Biyokaçakçılık konusunda vatandaşların duyarlı olması gerektiğini belirten bakanlık yetkilileri, toplumda farkındalığı artırmak için yaklaşık 300 bin kişiye biyokaçakçılık eğitimi verildiğini söyledi. Vatandaşların ihbarlarının kaçakçılığı önlemede önemli olduğunu belirten yetkililer, “Sahip olduğumuz zenginliği korumak ve yabancılar tarafından izinsiz olarak tabiattan toplanmasını engellemek hepimizin görevi. Arazide yabancıların tabiattan canlı örnekler topladıklarını gören vatandaşlarımız hiç vakit kaybetmeden 156 Jandarma İmdat hattına ihbarda bulunsun” dedi.
Milliyet

Admin 17 Agustos 2018

ŞU AN CANLI

HAVA DURUMU


ANTALYA