Abdullah Sevimçok: ''Perakende yasası çıkmak zorundadır''

Abdullah Sevimçok: ''Perakende yasası çıkmak zorundadır''


Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) tarafından Ankara TESK Otel’de düzenlenen iftar yemeğine katılan AESOB Başkanı Abdullah Sevimçok, Ankara’daki bu iftar yemeğine katılarak esnafı ilgilendiren bir takım konularda açıklamalar yapan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın esnaf camiası adına umut vadeden sözler söylediğini belirtti.
 
Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Abdullah Sevimçok, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) tarafından Ankara’da düzenlenen iftar yemeğine katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın, bu dönemde perakende kanununu çıkaracaklarını ve bunu tartışacaklarını belirttiğini ifade etti.

Aynı zamanda Bakan Yazıcı’nın uzun süredir gündemde olan esnaf odalarının kapanacağı yönündeki söylentilere de değindiğini belirterek hükümetin esnaf ve sanatkarlar kanunu ile ilgi çalışmalar yaptığını ve 500’e yakın meslek tanımının gözden geçirilerek birbirine yakın olan bazı mesleklerin birleştirilerek derlenip toparlanabileceğini ve böylelikle odaları daha işlevsel hale getirmeyi hedeflediklerini belirttiğinin de altını çizdiğini söyledi.

Sevimçok, “Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Hayati Yazıcı, esnafı ilgilendiren bazı konular hakkında çok önemli açıklamalarda bulunmuştur. Bunlardan bir tanesi artık esnafı bitirme noktasına getiren AVM’ler ile ilgili bir çalışma yaparak perakende kanununun çıkartılması hususu, diğeri ise odaların birleştirilerek bazı odaların kapanacağı mevzusudur.

Sayın Bakan, bu dönemde perakende kanununu çıkaracaklarını ve bunu tartışacaklarını ifade etmiştir. Çünkü herkesin bildiği üzere günümüzde mantar gibi çoğalarak neredeyse her yere birbiri ardına açılan bu AVM’ler, hem bulundukları bölgenin sosyo-ekonomik yapısını bozarak esnaf çeşitliliğini azaltmaktadırlar hem de mahallelerimizin bekçisi konumunda olan bakkal amcalarımızı tarihin o tozlu sayfaları ardına gömmektedirler.

Oldukça geç kalmış olan bu perakende yasası bir an önce çıkmak zorundadır. Sayın Bakanımızın da dediği gibi hükümetimizin bu dönem hassasiyetle olayın üstüne eğilerek yıllardır kan ağlayan ve haksız rekabetle savaşan esnafımızın bu önemli sorununu çözeceğine inanıyorum. Çünkü bizim esnafımızın ülke ekonomisindeki gücü ve rolü asla yadsınamaz” diye konuştu.

Başkan Sevimçok, son günlerde kulislerde konuşulan ve Bakan Yazıcı’nın da bahsettiği, bazı odaların kapanarak birbirine yakın olan mesleklerin de tek bir çatı altında birleştirilmesi ile alakalı olarak, hükümetin esnaf ve sanatkarlar kanunu ile ilgili yaptığı çalışmalar içinse, bu düzenlemelerin başta bu odalara üye olan esnaflar olmak üzere herkesin hak ve hukukunu koruyacak nitelikte olması gerektiğini söyledi.

Admin 03 Agustos 2012

ŞU AN CANLI

HAVA DURUMU


ANTALYA