Hacı adayları kutsal topraklarda

Hacı adayları kutsal topraklarda

Hac ibadetlerini yerine getirmek için kutsal topraklara gelen yüz binlerce hacı adayı, günlerini ibadet ve dua ederek geçiriyor.


Mescid-i Haram'a gelen hacı adayları, ilk önce üzerilerindeki ihramla umre yapıyor. Umre sırasında hacı adayları, Kabe'yi tavaf edip Safa ve Merve tepeleri arasında umre sayi yapıyor.

Dünyanın çeşitli noktalarından gelen Müslümanlardan kimisi teşrik tekbiri ve salavat getirirken kimileri de kendi lisanlarıyla sesli dua ederek iki tepe arasında yürüyor.
Yüz binlerce Müslüman, Makam-ı İbrahim'de dua edip Hicr-i İsmail'de namaz kılıyor.
Alandaki zemzem çeşmelerinden doya doya su içen Müslümanlar, sayini tamamladıktan sonra da Merve Tepesi'ndeki kayalık alana çıkıp dua ediyor. 
Tavaf sırasında hacı adayları, Kabe duvarına dokunmak için birbirleriyle yarışıyor. Hacer-ül Esved'e dokunup öpmek için zaman zaman izdiham yaşanıyor.
Kabe'de hazırlıklar da sürüyor
Dünyanın dört bir yanından 3 milyona yakın Müslüman Mekke’ye geliyor. Yüz binlerce Müslüman aynı anda Kabe'de tavaf ediyor, on binlercesi de sa’y yapıyor. Böylesi bir ortamda Kabe’detemizlik ön plana çıkıyor. Bu yüzden gece gündüz demeden tavaf alanı da temizleniyor.
Kabe'nin hemen hemen her köşesinde bulunan zemzem bidonları, görevliler tarafından sürekli yenileriyle değiştiriliyor. Zemzem sorumluları hacı adaylarının için plastik bardak koymayı da ihmal etmiyorlar. Kabenin hizmetkarları işlerini yapmalarının yanı sıra kutsal mekana hizmet etmenin huzurunu da yaşıyor.
AA

Admin 16 Agustos 2018

ŞU AN CANLI

HAVA DURUMU


ANTALYA