Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), üye ülkeler arasında benzine en yüksek verginin Türkiye’de görüldüğünü bildirdi.


Türkiye’nin “ihmal edilebilir” fosil-yakıt kaynakları bulunduğunu belirten OECD, “Bununla birlikte ülke, büyük petrol ve gaz rezervlerine yakınlığı sayesinde büyük enerji transit rotaları üzerinde bulunuyor” denildi.
Türkiye’de dizel yakıtından alınan verginin, kâr marjı düşük çiftçiye yük oluşturduğu ve çok yüksek bulunduğunu belirten OECD, hükümetin tarımda kullanılan dizelde indirim programı başlatıldığını hatırlattı. OECD, fakir ailelere kömür yardımı konusunda ise “Enerji Bakanlığı’na göre 2003-2009 arasında ortalama 1.7 milyon aile kömür yardımı aldı. Ancak veri eksikliği bakanlık tarafından harcanan toplam miktarın ölçülmesini engelledi” saptamasını yaptı.
Benzinde en yüksek vergi bizde
Ülkelere “enerji, kamu finansmanı ve çevre koruma politikalarının daha uyumlu hale getirilmesi” çağrısı yapılan “Enerji Kullanımının Vergilendirilmesi” raporunda “Türkiye’de benzin OECD ülkeleri arasında en yüksek vergi oranına tabi. Benzini, yüzde 16 ile daha elverişli vergi uygulanan LPG ve doğalgaz izliyor” denildi.  Rapora göre Türkiye’de 1 gigajul enerji elde etmek için benzine 26 avro, Hollanda ve Norveç’te 23 avro, İtalya ve İngiltere’de 22 avro, Yunanistan ve Almanya’da 20 avro vergi ödeniyor.

Admin 30 Ocak 2013

ŞU AN CANLI

HAVA DURUMU


ANTALYA