İsrail, Doğu Kudüs'te yaşayan Filistinlilere yönelik yok etme politikalarını ara vermeden sürdürüyor. Ev yıkımları son hızda devam ediyor  Hafta başında Silvan mahallesindeki Filistinlilere ait evleri yıkmak için harekete geçen İsrail polisi ile bölge halkı arasında çıkan çatışmada çok sayıda Filistinli yaralandı, tutuklandı. 
Kudüs'ün hemen dışında, Mescid-i Aksa'ya en yakın bölgede bulunan Silvan Arap mahallesi, doğu Kudüs'ün en hassas noktalarından...
Sabahın erken saatlerinde doğu Kudüs'ün Arap mahallelerinden Silvan'a gelen iş makineleri, kalabalık bir asker ve polis birliği eşliğinde Arap halklarına ait 3 evi yıktılar. Halihazırda Silvan mahallesinde, hakkında yıkım emri verilmiş olan birçok ev bulunuyor. Dolayısıyla halk tedirgin... 
Yıkım sırasında çıkan olaylarda, aralarında sinir krizi geçiren 75 yaşındaki bir kadının da bulunduğu 7 Arap yaralandı. 7 kişi de İsrail polisi tarafından tutuklandı. Günün ilk ışıklarıyla bölgeyi kordon altına alan polis ekipleri, bölge halkının ve gazetecilerin yıkım noktasına erişimini de engelliyor.
Doğu Kudüs'te düzenli olarak yapılan ev yıkımlarında, halk, her zaman olduğu gibi yine sözde güvenlik gerekçeleriyle alınmış bazı tedbirler ile karşı karşıya... Silvan mahallesine açılan bütün yollar kapatılarak, medya mensuplarının buraya girmesine mani olunuyor.
Alınan bütün emniyet önlemlerine rağmen, yine de bölgedeki halk ile polisler arasında gerginlikler yaşandı. Silvan'daki yıkılan evlere tepki olarak mahalle halkı toplandı. Özellikle yaşı küçük çocuklar ve gençler, polise ve askere taş attılar. Taş atan çocuklara İsrail polisi ile beraber atlı birlikler de silahla karşılık verdiler. Taş attığı gerekçesiyle polisler tarafından yakalanan çocuklar, aileleri tarafından binbir güçlükle kurtarıldı.
İsrail'e bağlı Kudüs belediyesinin de desteğini alan yıkım teşebbüsleri, binlerce dönümlük Arap mahallelerini tamamen ortadan kaldırıp, antik yahudi dönemi andıran "Davut'un Şehri" isimli projeyi hayata geçirmeyi hedefliyor.
Bu arada İsrail Filistin'in vergi gelirlerine el koymayacak
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 2012 Aralık ayında el koyduğu Filistinlilere ait vergi gelirlerini serbest bırakma kararı aldı. İsrail basınında yer alan Hükümet yetkililerine dayandırılan haberlerde, Başbakan Netanyahu'nun Filistin Yönetimi'ne transfer edilmesi gereken vergi gelirlerini serbest bırakma kararını dün gece geç saatlerde aldığı belirtildi. 
Filistin'in, BM'de geçtiğimiz kasım ayında gözlemci kuruluştan, ''gözlemci devlet'' statüsüne geçmesi üzerine, İsrail'in tepki olarak Filistin'e vermesi gereken aylık 400 milyon şekel, (yaklaşık 110 milyon dolar) vergi gelirlerine el koymasının ardından Filistin ekonomisi bunalıma girmişti. 
Aralık ayında Netanyahu'nun ortağı eski dışişleri bakanı Liberman yaptığı açıklamada, "önümüzdeki 4 ay boyunca Filistin'e 1 şekel bile gitmeyecek" demiş, İsrail'in el koyduğu vergi gelirlerine gerekçe olarak da Filistin tarafının ödemediğini ileri sürdüğü elektrik paralarını gerekçe göstermişti.
Netanyahu'nun aldığı vergi gelirlerinin serbest bırakılması kararıyla ilgili, Başbakanlık ofisinden henüz herhangi bir resmi açıklama gelmedi.
İsrail'de geçen hafta sonuçlanan seçimlerin ardından meclise en büyük ikinci parti olarak girmeyi garantileyen Yesh Atid lideri Lapid'in, Netanyahu'ya hükümete girme şartlarından birisinin Filistinlilerle barış görüşmelerine mutlaka yeniden başlama şartı olduğu siyasi çevrelerde son üç gündür en çok konuşan konular arasındaydı.

Admin 30 Ocak 2013

ŞU AN CANLI

HAVA DURUMU


ANTALYA