Pakistan'da son bir ayda, çoğu çocuk 600 kişi kızamık salgını nedeniyle hayatını kaybetti. Dünyada basit bir aşıyla önlenen ve tehlikeli hastalıklar sınıfından çıkan kızamığın bu kadar etkili olmasının nedeni, sağlık alanındaki ihmaller zinciri ve sağlık hizmetlerinin yetersizliği.
Aşısının bulunmasıyla ölümcül salgın hastalıklar listesinden yıllar önce çıkan kızamık Pakistan'da bir ay içinde çoğunluğu çocuk 600'ün üzerinde kişinin ölümüne sebep oldu. Ülkenin güneyindeki Sindh eyaletinde aralık ayı başında başlayan kızamık vak'aları kısa sürede yaygınlaştı ve art arda ölümlere neden oldu. Özellikle çoğu 6 yaşın altında 450 çocuk, 3 hafta içinde hayatını kaybetti. Bölgede salgından etkilenenlere müdahale edecek hiç bir sağlık ekibi ya da hastanenin bulunmaması ise can kaybını arttırdı.
Salgın özellikle geçen yıl sel felaketinden etkilenen Sindh eyaletinin kuzeyindeki kasabalarda ve kırsal bölgeleri vurdu. Ülkede federal hükümet sağlık bakanlığını lağvederek, sağlık hizmetlerini eyaletlere devretmiş durumda... Fakat bu uygulama, özellikle fakir tarım işçilerinin yoğunlukta olduğu Sindh eyaletindeki sağlık hizmetlerinde büyük aksamalara neden oldu. Birçok hastane doktor bulunamadığı için hizmet veremezken, kırsalda sağlık hizmeti alamayan hastalar kendi hallerine terk edildi.
Pakistan'da ilaçlar eyaletlerin bünyesindeki kamu hastanelerinde ücretsiz veriliyor. Ancak Pakistan'da denetimsiz ilaç üreticileri ve ithal ilaçlardaki zehirli maddeler, geçen yıl 300'den fazla kişinin hayatına mal oldu. Bu skandallara rağmen sahte veya günü geçmiş ilaçların satışı yüzünden halen yüzlerce kişi ölümle burun buruna...

Admin 30 Ocak 2013

ŞU AN CANLI

HAVA DURUMU


ANTALYA